RESMİ İŞLEMLER

NOTERLER

 • Hedwig-Jahnow-Straße 18, 35037 Marburg, Almanya Harita
 • Wilhelmstraße 27, 35037 Marburg, Almanya Harita
 • Universitätsstraße 46, 35037 Marburg, Almanya Harita
 • Wilhelmstraße 31, 35037 Marburg, Almanya Harita
 • Schwanallee 10, 35037 Marburg, Almanya Harita
 • Schwanallee 18, 35037 Marburg, Almanya Harita
 • Deutschhausstraße 32, 35037 Marburg, Almanya Harita
 • Wilhelmstraße 27, 35037 Marburg, Almanya Harita

Noter işlemleriyle alakli dikkat edilmesi gereken hususlar

 • A)Vekalet verirken türkçe vekalet vermemek her zaman avantajlıdır. Çünkü türkçe vekaleti kabul etmedikleri olmuştur. Fakat türkçe vekaletname verilerek de işlem yapılmıştır. Her ikisi seçenek de tecrübe edilerek yaşanmıştır.
 • B)Eşler(kari-koca)Türkiye de aynı kişiye tek apostil yaptırıp göndermeliler zira boşuna iki ayrı ücret ödemek zorunda kalınıyor.(82.5€ boşuna vermeyelim)
 • C)Vekalet verilecek işlem ne ise orada kullanılacak ifadelere çok dikkat etmek lazım (örn;e-devlet şifresini almak istiyorum ibaresi gibi)Bu işlemleri aplikasyonda verdiğimiz kişi çok iyi biliyor.
 1. Türkçe metniniz hazırlanır. (Avukat vekaleti ise avukata metni gösterir okeyini alırsınız. Bize avukatın ad soyad tc adres ve baro sicil no’sunu, sizin ad soyad tc ve adresinizi (tr de kayıtlardaki adresiniz de olur) veriyorsunuz.) muvafakatname için anne baba ad soyad tc, çocukların ise ad soyad tc, doğum yeri ve tarihi. Biz de size İngilizce vekaletinizi/muvafakatnamenizi doldurup veriyoruz.
 2. Bulunduğunuz ülkedeki notere gidip, bunu noter huzurunda imzalıyorsunuz. Sonra noter tasdikli belgeye apostil yaptırıyorsunuz.
 3. ardından bize belgelerin resimlerini çekip atıyorsunuz. Size vereceğimiz adrese belgeleri kargoluyorsunuz. Belge resimlerinden fiyatlandırma yapılıyor ve verilen TR hesabına da ücretini tl olarak yatırıyorsunuz. Ücret yeminli tercüme ve noter tasdiki için.
 4. posta ulaşmadan evvel belgeniz yeminli tercüme yapılıp hazırlanıyor. Posta geldiğinde de noter tasdikine giriyor.
 5. belge artık kullanıma hazır. Bize vereceğiniz Ad Soyad, Adres ve cep telefonu olan alıcıya MNG kargo ile gönderiliyor.

MASRAFLAR:

 1. Alman noter tasdiki 30-35 Euro, Resimli vekalette 35-40 Euro,
 2. Apostil, 20-25 Euro (Eyaletler arasında noter ve apostil fiyatları farklılık gösterebiliyor)
 3. TR'ye kargo: normal kargo 2 hafta kadar sürüyor 7 Euro, Express kargo 2-3 gün sürüyor 60-65 Euro.
 4. TR'deki işlemler ise tamamen vekaletnamenin harf sayısına göre değişiyor. TR’deki yeminli tercümanlar ve bunların imzaladıkları belgeleri tasdik eden noterler harf/karakter sayısı kadar ücret alırlar. https://www.notar.de/Marburg/notarliste?page=2

BANKA HESABI ACILMASI ICIN GEREKEN BELGELER:

 • Ikamet Belgesi ( Meldebescheinigung ): Ikinci seviye kampa geldikten yaklasik 2 hafta icinde Belediye tarafindan gönderilen bir belgedir.
 • Vergi Numarasi (Persönliche Steuernummer) : Ikinci seviye kampa geldikten yaklasik 2 hafta icinde gelen bir belgedir.
 • Kimlik Karti (Yesil Ausweis)

BANKA HESABI ACILMASI ICIN IZLENMESI GEREKEN YOL HARITASI:

 1. Hesap acmak istediginiz banka subesine gidip, hesap acmak istediginizi söyleyip randevu almak. Randevu alirken Ikamet Belgesi ve Kimlik Kartiniza ihtiyaciniz olacak.
 2. Randevu aldginiz gün ve saatte ilgili subeye yaninizda gerekli belgelerle beraber giderek, banka görevlisinin size aktaracagi bilgileri dinleyip imzalayacaginiz belgeleri tamamlamaniz gerekiyor.
 3. Tüm islemler bittiginde banka görevlisi size hesap bilgilerinizi iceren bir belge verecek.
 4. Yaklasik iki hafta icinde banka kartiniz ve sifreniz ikamet adresinize posta yoluyla gelecek.

BANKA HESABI ACARKEN DIKKAT EDILMESI GEREKEN HUSUSLAR:

 • Hesap actirirken elektronik bankacilik islemleri icin telefonunuza uygulama istediginizi belirtmeniz gerekiyor. Uygulama indirme ve kurma islemleri icin bankada yapilmasi gereken islemler var. Ilk hesap acilisinda bunu ifade etmezseniz hesap actirma sürecini tekrar takip etmek zorunda kalirsiniz.
 • Bazi bankalarin aylik hesap isletim ücretleri var (Örn: Sparkasse) ve oturum/red almadan önce hesap acmaniza müsaade ediyorlar. Kommerzbank gibi hesap isletim ücreti kesmeyen bankalar ise oturum/red karari olmadan hesap acmaniza müsaade etmiyorlar.
 • Oturum alan kisiler genelde Job Center`dan aldiklari belge ile sorunsuz bir sekilde hesap actirabiliyorlar. Red alanlar ise genelde avukatlarindan alacaklari ve banka hesabi acmalarinin gerektigini ifade eden bir mektup ile banka hesabi acabiliyorlar.
 • Özel durumlar haricinde banka hesabi oturum/red alana kadar gerekli olmuyor. Karar geldikten sonra artik transfer olacaginiz yerde alacaginiz para yardimi banka hesabiniza yatacagi icin, o asamadan sonra hesap acmak gayet kolay oluyor.
 • Bu zamana kadarki duyumlarimiza göre banka hareketleriniz (özellikle para transferleri) takip ediliyor. Alacaginiz yardimlarin akibeti icin banka hesap hareketlerinize dikkat etmenizi öneriyoruz.

 • İlk Yardım Kursu Katılım Sertifikası: Almanya’da verilen ilk yardım dersi katılım belgesi (Erste Hilfe Kurs Teilnamebescheinigung) :6 saatlik eğitimi birçok ilk yardım eğitimi verme yetkisine sahip kuruluş bir gün iç  Göz Testi: (Sehtestbescheinigung) Gözlükçülerin parasız yaptığına dair bir duyum var ama isteyenler İlk Yardım Kursu esnasında cüz’i bir fiyat karşılığı yaptırabilirler.
 • Biometrik Fotoğraf: (Biometrisches Passfoto) Dışarıda herhangi bir fotoğrafçıda yapılabildiği gibi fotoğrafları da İlk Yardım Kursu esnasında fiyatı mukabilinde çektirilebilirsiniz.
 • Ehliyet Tercümesi: Sürücü Belgenizin Almanya’da bulunan yeminli bir tercümana yaptırılmış onaylı Almanca çevirisi ve ADAC tarafından sürücü belgenizin Almanya’daki tam karşılığının belirtildiği belge (Klassifizierung) Çeviri işlemi özel bir tercümana yaptırılırsa 20 Euro civarında tutmaktadır. Yaklaşık 1 hafta sürebilmektedir. ADAC ise sınıflandırma işlemi için 20 Euro ücret talep etmektedir. Her iki işlemi de ADAC’de yaptırabilirsiniz toplam olarak 53 Euro ücret talep edilebilmektedir. ADAC’deki işlemin süresi 1-3 hafta arası sürebilmektedir.
 • İkametgah: (Meldebeschinung) İltica edenlere 2. kamplarına geldikten sonra verilen evrak.  Sürücü Kursu Kayıt Sözleşmesi: (Anmeldebescheinigung einer Fahrschule) Burada kayıt yaptırdığınız sürücü kursunun hangi TÜV’e bağlı olduğunun da belirtiliyor olması gerekiyor.*
 • Sürücü Belgesi İşlem Ücretinin Yatırılması: Bu ücret yıllık olarak değişebilmektedir. Başvuru yaptığınız yerde işlemleriniz kabul edildikten hemen sonra oradaki vezneye bu ödemeyi yapabilirsiniz.

MASRAFLAR:

 1. Sürücü kursu kayıt ücreti: 100 €
 2. Göz testi, Foto, İlk Yardım: 50
 3. Çeviri ve ADAC Sınıflandırma: 50 €
 4. Belediye ödeme: 43 €
 5. Teori Sınavı Mobil Uygulaması: 30 €
 6. Teori Sınav Ücreti (TÜV) : 23 €
 7. Teori Sınav Ücreti (Öğretmen) : 45 €
 8. Direksiyon Sınav Ücreti (TÜV): 93 €
 9. Direksiyon Sınav Ücreti (Öğretmen): 100 €
 10. Ders saati : 35-50 x 8 ders = 280 - 400 € Yaklaşık
 11. Toplam: 814 - 934 €* Maliyet
 • Ülkeye giriş tarihinden itibaren, Türk sürücü belgesi ile en fazla 6 ay araç kullanabilirsiniz. Ülkeye giriş tarihinden itibaren 6 ayı aşıp ve buna rağmen araç kullananlar, olası bir trafik kontrolünde veya karıştıkları bir kazada ise ehliyetsiz araç kullanmış sayılıp cezalı duruma düşerler. Bu durumda hâkim karşısına çıkar ve 1 yıla kadar hapis cezası ile yargılanır.*
 • Araç kullanırken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler: Geçerli Pasaport veya Alman Makamları tarafından verilmiş kimlik (Personalausweis) Geçerli Vize veya Oturma izini Türk Sürücü Belgesinin aslı (Almanca çeviri de bulundurulursa iyi olur) Araç kullanırken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler: Geçerli Pasaport veya Alman Makamları tarafından verilmiş kimlik (Personalausweis) Geçerli Vize veya Oturma izini Türk Sürücü Belgesinin aslı (Almanca çeviri de bulundurulursa iyi olur)

FAYDALI KAYNAKLAR:

Harita
 • Teorik sınav sorularını youtube üzerinden çözen bir youtuber (Modelci Almanya) var. Çözüm yolları ve yorumları tam Türklere göre. Soruları çözerken Almanya ile Türkiye’nin trafik kurallarını ve anlayışlarını karşılaştırıyor. Uygulama programındaki soruları çözmeden önce bu videolar mutlaka izlenmesi tavsiye ediliyor: Harita
 • Almanya’da araç sürme konulu videoları izlemeniz önerilir. Bunlardan birinin youtube linkini burada bulabilirsiniz: Harita
 • Örnek bir ehliyet sürüş sınavı: Harita
 • Google play storede bulunan bir app sayesinde ücret ödemeden ehliyet teori sınavına hazırlanabilirsiniz. Adı “Ehliyet –Almanya” olan uygulamada; 1000’den fazla soru, İzleme listesi, Video soruları,İzleme listesi, Sınav modu bulunmaktadır. Söz konusu uygulamaya linkten ulaşabilirsiniz. Harita

AVUKATLAR

 • Avukatı; iltica başvurunuz red ile sonuçlandığında itiraz için zorunlu olarak tutmanız gerekir. Veya daha sonuç gelmeden tüm resmi işlemlerinizi bir avukat aracılığı ile yaptırmak istediğinizde tutabilirsiniz. Tavsiye ettiğimiz daha önceden çalışılan avukatlar mevcuttur. Kişisel bilgilerin paylaşılmaması adına isim ve iletişim bilgilerini burada paylaşmıyoruz. Daha ileride paylaşacağımız red sürecinde avukatlar ve süreç ile alakalı bilgi sahibi olabilirsiniz.

SAĞLIK HİZMETLERİ

Posta İşlemleri

 • Deutsch-Post (DP) bizdeki PTT gibi bir posta işletme kuruluşu. Ancak işleyiş bakımında fark var. Öncelikle bütün sorumluluk göndericiye aittir. Almanya'da adres bilgisi çok önemlidir. Aslında posta göndermek çok kolaydır. Bunun için Gönderici, Posta ve Alıcının olması yeterlidir. Ancak bu kavramların hepsi doğru olmak zorundadır.
 • Almanya'da bir gönderici postayı DP*a teslim ettikten sonra süreç başlamaktadır. *DP en kısa sürede o postayı belirtilen adrese götürecektir. Ancak, alıcı adresinin okunamaması ya da alıcı adresindeki kişinin yanlış kişi olması gibi önemli nedenlerle alıcıya teslim edilemeyen postalar şubede bekletilmeden hemen göndericiye geri gönderilir. Eğer alıcı bilgileri de hatalı ya da yazılmamış ise o zaman posta kaybolacak demektir.
 • Diğer taraftan kargo olarak da belge göndermek mümkündür. Kargoda da aynı durumlar geçerlidir. Einschreiben yerine sigorta kavramı vardır. Sigortalı olarak A adresinden B adresine gönderilecek evraklar sağ salim ulaşabilecektir.

Postanın kaybolmaması için;

 1. Gönderici / Alıcı bilgilerinin doğru olarak girilmesi gerekir.
 2. Göndericinin adı mutlaka postaya yazılmalıdır.
 3. Tr.deki gibi iadeli taahhütlü posta kavramı burada da vardır. Bunun adı *Einschreiben*dır.
 4. Einschreiben yapılarak gönderilen bir belgenin Gönderici-Alıcı bilgilerinin de doğru olması halinde kaybolma ihtimali neredeyse sıfırdır.

PARA TRANSFERİ